top of page
65e43c7e616ae3dcd0e9c44555d8e1e2_edited.jpg

YARATICI EYLEM VE SANATSAL ÜRETİM

EZGİ BAKÇAY

BETÜL AKSU

26 MAYIS  CUMA

19:00 - 21:00

Eylem / Deneyim / Temas teklik yerine çokluğu, ifade özgürlüğünü ve kültürel diyalogları arttırmayı hedefleyen bir projedir. Sanatsal üretimde bulunmanın ve paylaşmanın nasıl mümkün olabileceği, üretim süreçleri esnasında bireylerin fiziksel olarak malzemeye, alana veya düşünsel olarak fikir ortaklıklarına erişiminin sosyal problemlerine odaklanır. 

 

Bireysel sanat pratikleri ve kolektif çalışmaların odağı olan bu ilk konuşmada, sanatçı  Betül Aksu ve sanat eleştirmeni/düşünürü Ezgi Bakçay ile yaratıcı eylemin sanatsal üretime dönüşme potansiyelleri ve bağımsız sanat üretimlerini mümkün kılan koşullar tartışmaya açılacaktır.

Konuşmanın ikinci kısmında bu koşulların hangi durumlarda birer dayatma haline geldiği ve üretimi tektipleştirdiği, yaratıcı eylemin gerçekleşme/me durumları ile sanatsal üretimi mümkün kılan koşullar arasında nasıl bir ilişki olduğuna dair çoğaltılabilecek sorular etrafında sizleri sesli düşünmeye davet ediyoruz! 

 

 

“Sanatçılar, günümüz kültürü kurulalı beri kökleri kurumuş olan yaratma eylemini yeniden keşfe yöneldiler, çünkü yaratmak her şeyden önce bilginin, dolayısıyla da özgürlüğün ve devrimin vasıtasıdır. Şimdiki bireyci kültür, yaratma faaliyetinin yerine sanatsal üretim’i koymuştur ki bu da, acınası bir acizliğin kanıtlarından ve “öyle olmaz, böyle yapılmaz” diye buyuran estetik yasakların esiri olmuş bireyin umutsuz çığlıklarından başka bir şey üretememiştir.

Oysa özgür olmak güçlü olmaktır; özgürlük yalnızca yaratırken ya da mücadele ederken ortaya çıkar ve ikisinin de amacı özünde aynıdır: hayatı gerçekleştirmek.” (Constant, “Devrimi Arzularımızla İnşa Edeceğiz”, e-Skop)

Eylem / Deneyim / Temas bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından finanse edilmektedir. 

•Görsel: Julian Wasser, Contact Sheet for Duchamp Playing Chess with a Nude (Eve Babitz), Duchamp Retrospective, Pasadena Art Museum, 1963

bottom of page