atölyeler •

karanlık oda

deklanşöre bastığımız anda filmin yüzeyinde oluşan ışığın izini takip edeceğimiz, banyo ettiğimiz fotoğraf karelerini kağıt üzerinde deneyimleyeceğimiz; kimyanın bol olduğu, hareketi yavaşlattığımız, zamanı saydığımız bir atölye karanlık oda.

IMG_1434_edited.jpg

botanik zihin

yermekân'nın yeşil vahasında bitkilere odaklanan, botanik ve sanat ilişkisi üzerine araştırmalar yapan ve bunları yaşam alanlarımıza dâhil etmeyi amaçlayan bir atölye botanik zihin.

BCFB9381_edited.jpg

zamanın kaydı / kaybı

videoyu kaydetme eylemi ile birlikte inceleyeceğimiz bu atölye; teknik görüntülerin üretiminden bugüne videonun tarihsel sürecini incelerken videonun nasıl ortaya çıktığı, sanata nasıl dahil olduğu ve kaydetme refleksinin günlük hayatta nerelere dokunduğunu da izlek haline getirmek ister.

 

0_8_UfVZasQq0803SR.jpg

kültür, deneyim ve sanat buluşmaları

Erdinç Kaygusuz’un yürütücülüğünü yapacağı kültür, deneyim ve sanat buluşmaları, sanat ile deneyim ilişkisini Hume’dan Kant’a, Hilary Putnam’dan Richard Wolin’e, John Dewey’den Jacques Attali’ye, Howard S. Becker’dan Sidney Finkelstein’a, Hans Belting’den Larry Shiner’a, Alan Swingewood’dan Walter Benjamin’e ve E. P. Thompson’dan Raymond Williams’a uzanan engin ve titiz metinlerde arıyor.

 

1Hieronymus_Bosch_030.jpg