top of page

'Ömrü boyunca, hatırlamanın; -unutmanın zıttı olmayan, onu da kapsayan hatırlamanın- 

işlevini anlamaya çalıştığını yazdı. Bizler, hatırlamayız; tıpkı tarihin yeniden yazılışı gibi, hafızamızı yeniden yazarız.’

Chris Marker

 

Geçmiş, hatıra ve nostaljinin melankolik etkileri bu kavramlar üzerine düşünme sürecini her zaman sekteye uğratmıştır. Zihnin karanlık odalarında dolaşıyor olma hissi ürkütücüdür, türlü olasılık, bilinmezlik ve belirsizliklere açıktır.

 

Eylem / Deneyim / Temas, hatırlamanın baştan çıkarıcılığına ve özgürleştirici yanlarına odaklanırken, katılımcıları eyleme geçmeye davet ediyor. Sergi geçmişi yeniden düşünmenin ve hatta üretmenin,  üzerinden geçme, değiştirme, eleştirme ve belki de ilginç bir yeniden karşılaşma biçimi olarak ortaya çıkmasına olanak sağlıyor.

Katılımcıların atölye süreci boyunca anılarıyla olan temasları ve birbirleriyle paylaşımlarının yansıması niteliğinde olan sergi, karmaşık görünen ancak bir o kadar da sıkıca birbirine kenetlenmiş küçük hikayeleri barındırıyor. Zihnin karanlık odalarından çıkan anları ve anıları fiziksel olarak görünür hale getiriyor ve süreç içerisinde üretilen görüntülerden bir seçkinin mekâna dağılmasıyla yeni karşılaşmalara yer veriyor. “

Umut Erbaş

Yermekân, 2-31 Mart tarihleri arasında,  proje dahilindeki sergide  on dört katılımcının atölye sürecindeki üretimleriyle fragmanlanmış an/ı/ları izleyici ile  buluştururken, Umut Erbaş’ın sergi danışmanlığı ile  hatırlamaya dair tematik bir çerçeve de çiziyor. 

Bu sergi, bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı katkılarıyla gerçekleştirilmiştir.

bottom of page